Turbina Kaplana

Co to jest turbina Kaplana?

Viktor Kaplan w 1921 roku skonstruował nową wodną turbinę śmigłową (łopatki turbiny mają podobny kształt do śruby okrętowej), która została nazwana jego nazwiskiem: turbina Kaplana.

Turbina Kaplana jest rodzajem turbiny reakcyjnej, a więc wykorzystującej energię kinetyczną i potencjalną wody.

Charakterystyczną cechą tej turbiny wodnej jest możliwość regulacji kąta łopatek w czasie pracy, dzięki czemu regulowana jest wielkość przepływu przez turbinę a co za tym idzie moc.

Niektóre źródła podają, że turbina Kaplana można być stosowana na spadach do 80 m, według naszych badań i praktyki rekomendujemy maksymalnie 30 m spadu dla turbiny Kaplana (między innymi ze względu na zwiększoną kawitację).

Turbina Kaplana może pracować przy stosunkowo dużym zakresie przepływów, nawet od 0,5 m3/s do 30 m3/s. 

Turbina Kaplana – czy warto?

Projektowana i produkowana w IOZE hydro turbina Kaplana może osiągać sprawność nawet 93%. Każda z naszych turbin przygotowywana jest indywidualnie do lokalizacji, żeby uzyskać jak najlepsze efekty.

W naszej ofercie turbina Kaplana dostępna jest w układzie poziomym, pionowym, Z, S, PIT oraz w zabudowie lewarowej. Można u nas zakupić turbiny Kaplana bez regulacji lub z regulacją pojedynczą albo podwójną, zależnie od tego, która opcja będzie najbardziej optymalna dla danej lokalizacji małej elektrowni wodnej.

W jednym z naszych niedawnych projektów wykonaliśmy ekstremalnie małą turbinę o średnicy zaledwie 300 mm, na spad nominalny 4,5 m, o mocy 5 kW, gdzie łopatki i wirnik były sterowalne. Przy tak małych gabarytach piasty wirnika zaprojektowanie ruchomego układu było naprawdę dużym wyzwaniem. To najmniejszy znany nam rozmiar turbiny Kaplana, natomiast jako ciekawostkę warto wspomnieć, że moc największej na świecie pojedynczej turbiny Kaplana wynosi aż 180 MW (EW Caruachi, Wenezuela), według naszej rekomendacji turbina Kaplana może pracować w warunkach polskich w zakresie mocy do 10 MW.