Turbina Francisa

Co to jest turbina Francisa?

Turbina Francisa została skonstruowana w XIX wieku przez brytyjsko-amerykańskiego inżyniera Jamesa B. Francisa.

Turbina Francisa jest turbiną reakcyjną, w której energia potencjalna płynu (w przypadku małej elektrowni wodnej wody) napędza wirniki, a zatem zostaje przekształcona w energię kinetyczną. Charakterystyczną cechą turbiny Francisa jest to, że regulacji może podlegać tylko kąt ustawienia łopatek kierowniczych, natomiast łopatki wirnika pozostają nieruchome.

Turbiny Francisa można stosować na bardzo dużych spadach wody (najwyższą wydajność osiąga na spadach 100-300 m, jednak można ją efektywnie wykorzystywać nawet do 750 m), dlatego świetnie sprawdza się na dużych zaporach. 

Turbina Francisa – możliwości zamontowania

W ramach jednej z naszych niedawnych realizacji, na istniejącej zaporze wodnej, w komorze spustów dennych, zainstalowaliśmy turbinę Francisa zasilaną przez stały przepływ biologiczny. Wirnik niewielkiej turbiny o mocy 75 kW został indywidualnie zaprojektowanych i zoptymalizowany. Sprawność całego układu hydraulicznego zaprojektowana została na poziomie 94%.

Wirnik turbiny Francisa, łopatki kierunkowe i krzywki kierownic wykonano z wysokojakościowej stali nierdzewnej. 

Oferujemy turbiny Francisa w dwóch układach, poziomym i pionowym, w różnych rodzajach zabudowy: żelbetowej lub w komorze spiralnej. 

Turbiny Francisa są stosowane również w elektrowniach szczytowo-pompowych, a dzięki swej niezwykle długiej żywotności, przy odpowiedniej konserwacji mogę funkcjonować bez gruntownych remontów dziesiątki lat.

Tama Trzech Przełomów (Chiny), największa elektrownia wodna na świecie, jest wyposażona w 32 hydrozespoły z turbinami Francisa, każdy o mocy 700 MW.